comfortrent wypożyczalnia samochodów

Na czym polega system start-stop w samochodzie?

Producenci samochodów prześcigają się w tworzeniu technologicznych rozwiązań, które mają na celu zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy oraz pozytywnych odczuć kierowców. Niektóre z rozwiązań są jednak narzucone przez prawo. Dotyczy to przede wszystkim kwestii ekologicznych. Przykładem takiej technologii jest system start-stop, który powszechnie stosuje się w nowych autach. Na czym polega to rozwiązanie? W jaki sposób działa? Jakie ma zalety i wady? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na wszystkie pytania!


Co to jest system start-stop w samochodzie?


System start-stop to technologia, która jest zaprojektowana, w celu oszczędzania paliwa i zmniejszania emisji spalin. Funkcją tego elektronicznego układu jest wyłączanie silnika samochodu w momencie zatrzymania pojazdu (np. na czerwonym świetle lub w korku), a następnie jego błyskawiczne uruchamianie w chwili, gdy kierowca chce ruszyć i kontynuować jazdę. System start-stop powstał, aby ograniczyć zużycie paliwa i emisję spalin. Specyfika tej technologii sprawia, że jest ona szczególnie przydatna w warunkach miejskich, gdzie kierowcy sporo czasu spędzają w korkach lub często zatrzymują się na czerwonym świetle, gdzie jednorazowo czekają nawet minutę lub więcej.

system start-stop


W jakich samochodach stosuje się system start-stop?


System start-stop to codzienność w wielu nowych i nowoczesnych samochodach. Dotyczy to aut z zarówno automatyczną, jak i manualną skrzynią biegów. Ta technologia jest stosowana nie tylko w pojazdach z napędem spalinowym, ale również w samochodach hybrydowych. System start-stop jest spotykany w różnorodnych modelach wielu marek: od samochodów miejskich, przez luksusowe sedany, aż po duże SUV-y. Jak już wspomnieliśmy, producenci samochodów chętnie wdrażają system start-stop jako element strategii zrównoważonego rozwoju, mający na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Warto również pamiętać, że samochody, posiadające system start-stop, są wyposażone w specjalne akumulatory, dostosowane do częstego wyłączania i uruchamiania silnika pojazdu.


Jak funkcjonuje system start-stop?


Działanie technologii start-stop jest proste w zrozumieniu, ale różni się w zależności od rodzaju skrzyni biegów.


  • W samochodach z manualną skrzynią biegów, silnik wyłącza się, gdy auto całkowicie się zatrzymuje, a kierowca wrzuci neutralny bieg (tzw. luz) i puści sprzęgło. Ciekawostką jest, że w czasie, kiedy silnik nie będzie działał, inne urządzenia funkcjonują normalnie (np. klimatyzacja), wpływając pozytywnie na wygodę kierowcy i pasażerów. Ponowne uruchomienie silnika następuje natomiast w chwili, gdy kierowca wciśnie pedał sprzęgła.


  • W autach z automatyczną skrzynią biegów, wyłączania i włączanie silnika zależy od pedału hamulca. Oznacza to, że silnik wyłącza się jeszcze w trakcie hamowania (przy minimalnej prędkości) ze wciśniętym pedałem hamulca. Uruchomienie silnika następuje w chwili, gdy kierowca zdejmie nogę z hamulca lub po prostu zmniejszy nacisk stopy na pedał.


System start-stop automatycznie więc wyłącza silnik, a następnie błyskawicznie go uruchamia, zapewniając płynne i szybkie ruszenie oraz kontynuowanie jazdy. Jego działanie pozwala więc na redukcję spalania i ochronę środowiska, przy jednoczesnym nieutrudnianiu i nieprzeszkadzaniu kierowcy w prowadzeniu samochodu.


Jakie zalety i wady ma system start-stop?


Ochrona środowiska poprzez niższą emisję dwutlenku węgla, zmniejszenie hałasu i redukcja zużycia paliwa to główne zalety, jakie oferuje system start-stop. Ogólne wyliczenia wskazują, że ta technologia pozwala zaoszczędzić średnio pomiędzy 1-3% paliwa. Nie jest to duża wartość, jednak biorąc pod uwagę wieloletnie użytkowanie, potencjalna oszczędność pieniędzy staje się znacznie większa. Co więcej, efektywność rośnie podczas jazdy w mieście, gdzie zalety systemu start-stop są najbardziej widoczne: zarówno w zakresie mniejszego zużycia paliwa, jak i ochrony środowiska czy komfortu kierowców.


Niektórzy kierowcy intuicyjnie czują jednak, że system start-stop może nadmiernie obciążać niektóre podzespoły samochodu. Co ciekawe – mają oni rację! Regularne korzystanie z tej technologii przez wiele lat może niekorzystnie wpływać nie tylko na silnik, ale również rozrusznik, akumulator i inne elementy pojazdu. Naturalnie, podzespoły aut, wyposażonych w system start-stop, są dostosowane do tej technologii, ale nie da się ukryć, że także i one mają swoje granice wytrzymałości. W rezultacie może się okazać, że eksploatacja i użytkowanie takiego auta, wiąże się z większymi kosztami.

czym jest start-stop w samochodzie


Dla kogo jest system start-stop?


System start-stop jest szczególnie korzystny dla kierowców, którzy dużo czasu spędzają w miejskim ruchu, gdzie częste zatrzymywanie się i ruszanie jest dla nich codziennością (np. podczas jazdy do pracy lub odwożenia dzieci do szkoły albo przedszkola). Jest to również atrakcyjna opcja dla osób dbających o środowisko, chcących zmniejszyć emisję spalin, wydobywających się ze swojego pojazdu. Z kolei osoby, które częściej podróżują na dłuższych trasach bez częstych zatrzymań, mogą nie odczuć tak dużych korzyści z tej technologii. 


Takie rozróżnienie ma również znaczenie w kontekście wypożyczania samochodu. Oczywiście, kierowcy nie mają wpływu na to, że nowe samochody są wyposażone w tę technologię, jednak mogą być świadomi jej mechanizmu działaniu. W ten sposób wiedzą, że system start-stop będzie bardziej przydatny podczas jazdy po mieście (np. w podróży służbowej), niż w przypadku wynajęcia samochodu na wakacje albo weekendowy wyjazd z rodziną.


Innowacyjna technologia czy zbędny wynalazek?


Nie wszyscy kierowcy cieszą się, że ich samochody posiadają system start-stop. Niektórzy traktują go w kategoriach „zbędnego wynalazku”. Warto więc wiedzieć, że każdy może ręcznie wyłączyć tę opcję i tym samym zdecydować się na ciągłą pracę silnika pojazdu. Faktem jest jednak, iż ta technologia może przyczyniać się do większej oszczędności finansowej i redukcji emisji spalin oraz hałasu. Przy wyborze pojazdu warto zatem rozważyć, czy korzyści tego systemu odpowiadają indywidualnym potrzebom i stylowi jazdy.

 

Powrót

Autor: Mateusz


Nawigacja